Jaki oscyloskop wybrać?

Szeroka oferta oscyloskopów cyfrowych, pozwala na dokładne porównanie specyfikacji sprzętu i znalezienie aparatury, która będzie spełniała wszystkie oczekiwania. Odpowiedni oscyloskop to taki który umożliwi dokładne pomiary. Cena oscyloskopów zależy od takich parametrów jak m.in: próbkowanie, pasmo, liczba kanałów oraz długość pamięci. W przypadku ograniczonego budżetu można zdecydować się na wypożyczeniu sprzętu lub zakup używanego modelu. Wyposażenie profesjonalnego warsztatu wymaga odpowiedniego przygotowania. Zachęcamy zatem do zapoznania się z kilkoma zasadami, które warto mieć na uwadze w trakcie zakupu oscyloskopu.

Oscyloskop – porównanie specyfikacji i funkcji sprzętu

Najważniejszym parametrem jest pasmo przenoszenie (fBW), które determinuje zakres częstotliwości sygnałów, jakie można na nim obserwować. Odpowiedni oscyloskop powinien posiadać min. 2 razy większe pasmo niż sygnał na nim obserwowany, aby otrzymać wiarygodny obraz. Liczba kanałów, to drugie ważne kryterium, na które warto zwrócić uwagę. Dla obecnych układów cyfrowych 2 lub 4 kanały nie zapewniają odpowiedniej liczby kanałów. Warto rozważyć wybór urządzeń z dodatkowymi kanałami logicznymi, które umożliwią wyzwalanie się sygnału nawet na 16 kanałach. Kolejny aspekt to próbkowanie. Powinno być chociaż 2 razy większe niż pasmo sygnału, aby uniknąć błędu aliasingu. Do bardziej szczegółowej analizy próbkowanie powinno być nawet 4 krotnie wyższe. Obecne wiele dostępnych oscyloskopów dopasowuje automatycznie próbkowanie do podstawy czasu. Wyświetlanie sygnału, ma również wpływ na wybór odpowiedniego sprzętu. Kluczowym parametrem jest częstotliwość odświeżania sygnału, który opisuje szybkość z jaką oscyloskopy cyfrowe mogą pobrać sygnał i wyświetlić go w postaci przebiegu na ekranie. Brana jest tutaj pod uwagę zależność – im większa częstotliwość odświeżania, tym krótszy czas przetwarzania. Zwiększa to prawdopodobieństwo wychwycenia rzadkich zdarzeń.

Pomiary oscyloskopem cyfrowym

Odpowiednio wykonane pomiary oscyloskopem cyfrowym są również uzależnione od możliwości wyzwalania. To kolejny aspekt, który powinien mieć wpływ na decyzję w trakcie wyboru sprzętu. Oferowane jest wyzwalanie zboczem, wyzwalanie na konkretne wzory w danych kanale, wyzwalanie strefą czy wyzwalanie się na protokołach SPI, CAN, USB, I2C, FlexRay czy LIN. Istotny jest również wybór odpowiedniej sondy, ze względu na pasmo całego systemu. Najczęściej dodawane sondy to te pasywne ok 500 MHz, po jednej na kanał. Wyższe pasma powinno się mierzyć sondami aktywnymi, które oprócz wyższego pasma przenoszenia, minimalizują wpływ impedancji sondy.

To najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze oscyloskopów. Na stronie AMT znajdą Państwo profesjonalny sprzęt do pomiarów, który spełni Państwa oczekiwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *